Deri Kanseri Tedavisi

Vücudumuzda zaman zaman yara veya anlayamadığımız bir şeyler çıkabilir.İşte bu çıkan şeyler sizleri deri (cilt) kanseri yapabilir.Bugün sizler için deri kanserinin belirtilerini, nedenlerini  ve tedavisini aktaracağız.En ince ayrıntısına kadar deri kanseri hakkındaki her şeyi göstereceğiz.

Deri Kanseri Tedavisi Deri Kanseri Tedavisi

Deri Kanseri Tedavisi

Belirtiler

Deri üzerinde zaman zaman açılıp kapanan yaralar,
Ödemler.
Şişler
Kaşıntı,
Akıntı,
Kanama,
Kabuklanma.

Nedenleri

Güneşe maruz kalma,
Sürekli X ışınlarına maruz kalma,
Yara izi bırakarak iyileşen cilt hastalıkları,
Kalıtsallık,
Mesleki faktörler.

Tedavisi

Melanom dışı cilt kanserleri ve aktinik keratozis tedavisinde temel olarak dört tedavi yöntemi vardır.

Cerrahi Tedavi; Farklı cerrahi tedaviler uygulanmaktadır.

Mohs Mikroskopik; cerrahi yönteminde tümör ince tabakalar halinde çıkarılır ve cerrahi sınırda tümör hücrelerinin kalıp kalmadığı mikroskop altında incelenir. Bu yöntemde olabildiğince az normal doku çıkarılması mümkün olabilmektedir, bu nedenle kozmetik sonuçların önemli olduğu, yüz gibi bölgelerde tercih edilmektedir.
Basit eksizyon; tümörün bir miktar normal cilt dokusu ile birlikte çıkarılmasıdır.
Traş eksizyonda; ufak bir bıçak yardımı ile kanserli bölge cilt yüzeyinden traş edilir.
Elektrodiseksiyon ve küretaj; küret adı verilen keskin kaşık şeklinde bir aletle tümör cilt yüzeyi kesilir ve kanama elektrotlarla durdurulur. Elektrotlarla bu işlem cerrahi sırasında üç kez tekrarlanabilir.
Kryocerrahi; bu yöntemde küçük bir metal plaka donma derecelerine kadar soğutulur ve daha sonra anormal hücrelerin bulunduğu alana yerleştirilerek anormal hücreler yok edilir. Karsinoma in situ gibi erken evre cilt kanserierinin tedavisinde bu yöntemden faydalanılabilir.
Lazer Cerrahi; Anormal hücreleri yok etmek için lazer kullanılır .
Dermabrazyonda ise cildin en üst tabakası küçük partiküller kullanılarak soyulur.
Radyoterapi; Yüksek enerjili X ışınları kullanılarak kanserli alanlar bölgesel olarak tedavi edilir. Radyoterapinin amacı kanserli hücreleri yok etmek ve tümörü küçültmek olarak özetlenebilir.

Kemoterapi: Kanseri tedavi etmenin başka bir yolu olan kemoterapi de kanser hücrelerini yok etmek için ilaçlar kullanılır. Hastalığın yayılımına göre ilaçlar damar yoluyla verilebileceği gibi organ içine ya da vücut boşluklarına verilerek bölgesel olarak uygulanabilir.
Melanom dışı cilt kanserlerinde kemoterapi krem veya losyon olarak cilde uygulanır.
Vitamin A içeren retinoid adı verilen ilaçlar cilt kanserlerinin önlenmesi amacıyla kullanılmaktadır.
Yassı hücreli cilt kanserlerinin tedavisinde retinoidlerin kullanılması halen araştırılmaktadır.

Fotodinamik Tedavi; İlaç ve lazer kullanılarak kanser hücrelerinin öldürülmesidir. Damar yoluyla verilen ilaç ışığa maruz kaldığında aktive olur ve kanser hücrelerinde daha fazla tutulan bu ilaç normal hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri öldürür.

Tedavi bittikten son sık sık kontrollere gidilir.Sizi tedavi eden doktor kanserin tekrar oluşup oluşmadığına bakacaktır.Tedaviden son 5 yıl boyunca 6 ayda 1 kontrole gidilir.Sakın bu kontrolleri atlamayın.Tekrar deri kanseri olma riskiniz vardır.Eğer belirtilerden bir kaçı varsa hemen doktora gözükün.

Paylas Bu Sayfayi FaceBook'ta Paylas

Nevzat Murat Seçkin 1994 Gebze

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

* 

 

 

 

 

Reklamlar


Warning: strpos() [function.strpos]: Offset not contained in string in /home/guncelbi/public_html/wp-content/themes/blogify 4/advanced-excerpt.php on line 234
Önceki yazıyı okuyun:
Aslı Tandoğan Biyografisi
Aslı Tandoğan Biyografisi

Kapat