Hacet Namazı Nasıl Kılınır ?

Bugün sizlere Hacet Namazı hakkındaki bütün bilgileri vereceğiz.Lütfen dikkatli ve anlayarak okuyun.Sizlere en doğru bilgiyi vereceğiz.

Hacet Namazı Nasıl Kılınır Hacet Namazı Nasıl Kılınır ?

Hacet Namazı Nasıl Kılınır

Hacet bir şeye ihtiyaç anlamına gelir.Kişinin haceti ne ise ona göre bu namaz kılınır.

Hacet namazının perşembeyi cumaya bağlayan gecelerde veya kandil gecelerinde kılınmasi asıldır. Ama bütün gecelerde kılınabilir. Önce boy abdesti alınır. Sonra hacet namazına niyet edilir.
Namazda aşagidaki âyetler okunur:
1. Rekâtta: Subhaneke + Fatiha + 3 Âyetel Kürsî

2. Rekâtta: Fatiha + İhlâs + Felâk + Nas.

2. Rekâtin sonunda : Ettehiyyâtü
3. Rekâtta: Subhaneke + Fatiha + İhlâs + Felâk + Nas

4. Rekâtta: Fatiha + İhlâs + Felâk + Nas

Namaz bittikten sonra kişinin haceti ne ise o istenir.Allah’tan mürşid istemek için bu namaz kılındiysa mürşid istenir.

Bu namazı kıldıktan sonra kimseyle konuşmadan yatmak gerekir.Yatarken kıbleyi sağa alacak şekilde yatak kurulur. Vücudun ön cephesi kıbleye çevrilerek yan üstü yatılır, 3 Âyetel Kürsî okunur ve Allah’tan mürşid istenir. Eğer kişinin haceti mürşid değil de başka bir hedefe ulaşmaksa (zahirî veya batinî bir hedef olabilir) o hedefe ulaşmak istenir. Sessiz zikir (hafî zikir) bu istekten sonra başlar. Yan üstü yatıldığı için sağ kulak yastığa gelecektir. Baş biraz sağa, sola oynatılarak kulakta kalbin atışlarının, basınç sebebiyle rahatça duyulacağı pozisyona gelinir. Ve kalbin her çift atışında “Allah, Allah” diyerek kişi Allah’i zikr-i hafî ile (yani sessiz olarak) içinden zikredecektir.

Eğer namazda bir şey göremediyseniz tekrardan perşembeyi cumaya bağlayan gece namaza devam edilmelidir.Görene kadar devam edebilirsiniz.Eğer istiyorsanız her gece kılabilirsiniz.Ama belli günler kılmak daha iyidir.

Sizlere Hacet Namazı hakkındaki bütün bilgileri verdik.Bütün dini içerikli konularda da dediğim gibi konuları özenle hazırlıyorum.Yani bize güvenebilirsiniz.Ama okurken ve uygularken harfi harfine uyun.

Paylas Bu Sayfayi FaceBook'ta Paylas

Nevzat Murat Seçkin 1994 Gebze

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

* 

 

 

 

 

Reklamlar


Warning: strpos() [function.strpos]: Offset not contained in string in /home/guncelbi/public_html/wp-content/themes/blogify 4/advanced-excerpt.php on line 234
Önceki yazıyı okuyun:
Pınar Tuncagil Biyografisi
Pınar Tuncagil Biyografisi

Kapat